Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic w SP ZOZ MSWiA w Białymstoku im. Mariana Zyndrama-Kościałkowskiego

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii udziela świadczeń psychoterapeutycznych osobom dorosłym. Największą wartością naszego zespołu jest leczenie pacjentów w zgodzie z najwyższymi standardami w psychoterapii oraz etyki. Dodatkowo wielką misją realizowaną przez zespół od wielu lat jest szkolenie początkujących psychoterapeutów, psychologów i lekarzy.

- Pani Anastazjo, proszę nam powiedzieć kilka słów o sobie, swoim miejscu pracy oraz zespole, z którym Pani pracuje?

Jestem psychologiem i certyfikowanym psychoterapeutą i superwizorem. W tutejszym szpitalu pracuję od 1999r. Kierownikiem oddziału jestem od 2004 roku. Moja pasją jest psychoterapia, pomoc innym tą metodą, ale też szkolenie psychoterapeutów.

W naszym zespole pracują osoby o różnym wykształceniu: lekarze psychiatrzy, psychologowie, pedagodzy, pielęgniarki. Każdy ukończył lub jest w trakcie realizacji całościowego szkolenia w zakresie psychoterapii, organizowanych przez różne akredytowane ośrodki. Każdy z pracowników pracuje i zdobywa doświadczenie również w innych miejscach świadczących pomoc psychologiczną, lekarską i psychoterapeutyczną. Wszyscy pracownicy stale się szkolą, uczestniczą w konferencjach. 

- Jakie są najczęstsze przyczyny z jakimi zgłaszają się pacjenci i jak temu zapobiegać?

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii udziela świadczeń psychoterapeutycznych osobom dorosłym z rozpoznaniami zaburzeń osobowości oraz nerwicowych obejmujących rozpoznania od F40-F69 według ICD-10.

Na Oddziale Dziennym Leczenia Nerwic i Psychogeriatrii leczone są m.in.:

- zaburzenia lękowe,

- zaburzenia lękowo-depresyjne,

- zaburzenia lękowe związane ze stresem oraz pod postacią somatyczną,

- zaburzenia odżywiania się,

- zaburzenia osobowości.

Świadczymy również pomoc funkcjonariuszom służb mundurowych, których problemy związane są czasem z charakterem wykonywanej służby.

- W związku z powyższym na jaką pomoc mogą liczyć pacjenci trafiający do naszej placówki?

Pacjenci leczeni są kompleksowo, od pogłębionej diagnozy psychologicznej i psychiatrycznej przez leczenie psychoterapią grupową i farmakoterapią. Leczenie w Oddziale odbywa się w ramach krótkoterminowych 12 tygodniowych grup terapeutycznych. W sytuacji konieczności uzasadnionej stanem pacjenta możliwe jest przedłużenie terapii  i uczestniczenie w kolejnym 12 tygodniowym cyklu terapeutycznym. Terapia odbywa się w grupach liczących od 6 do 12 osób. Aktualnie działają dwie grupy psychoterapeutyczne. Obie w godzinach porannych. Leczenie finansowane jest w ramach umowy z NFZ.

- W jakim wieku najczęściej trafiają pacjenci?

Nasz oddział oferuje pomoc wyłącznie osobom dorosłym. Najczęściej zgłaszają się pacjenci w wieku od 20 do 55 roku życia. Ale przyjęcie zawsze poprzedzone jest wnikliwą kwalifikacją i sam wiek pacjenta nigdy nie decyduje o przyjęciu, lecz szereg innych czynników, takich jak stan psychiczny, motywacja do zmiany i chęć poznania siebie.

- Jak sytuacja COVIDOWA wpłynęła na zdrowie Waszych pacjentów?

Pandemia wyraźnie obniżyła stan zdrowia psychicznego społeczeństwa. Wyraźnie widzimy to w zwiększonej liczbie zainteresowanych pacjentów zgłaszających się po pomoc psychiatryczną, psychologiczną i psychoterapeutyczną. Izolacja, wysoki poziom lęku przed nieznanym, przed śmiercią nasiliły dotychczasowe problemy i dodatkowo wywołały nowe. W momencie względnego opanowania pandemii doszły obawy związane z konfliktem w Ukrainie. Zmęczone już społeczeństwo Polskie otrzymało kolejną dawkę niepokoju, a to bardzo szybko wpłynęło na pogorszenie samopoczucia naszych pacjentów i pojawienie się kolejnej fali nowych.

- Jak Pani widzi przyszłość oddziału, którego jest Pani kierownikiem?

Obecna sytuacja społeczna i stan emocjonalny społeczeństwa wskazują, że pomoc psychiatryczna i psychoterapeutyczna są dziedziną medycyny, która będzie nadal prężnie się rozwijać, a zapotrzebowanie na te usługi stale rośnie. W związku z tym chciałabym, żeby nasz zespół nadal się rozwijał, dostosowując pomoc do zmieniających się warunków i potrzeb pacjentów.

Oddział Dzienny Leczenia Nerwic-Zespół.jpg

Nasz Personel Oddziału Dziennego Leczenia Nerwic:

PERSONEL

  • mgr Anastazja Hykiel

Magister psychologii, dyplom uzyskała w 1998 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 2001 roku zajmuje się psychoterapią.
Ukończyła szkolenie z psychoterapii w podejściu psychodynamiczno-systemowym organizowane przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
W 2005 r. uzyskała certyfikat psychoterapeuty PTP.
W 2010 r. uzyskała certyfikat superwizora PTP.
W 2004 r. roku współtworzyła Oddział Dzienny Leczenia Nerwic przy SP ZOZ MSWiA w Białymstoku, a od 2006 r. jest jego kierownikiem.

 

  • dr n. med. Walenty Korcz

W 1999 r. uzyskał dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Białymstoku. Z ODLNiP w SPZOZ MSWiA związany od 2006 r. i od tego czasu prowadzi psychoterapię grupową. Ukończył szkolenie z psychoterapii w podejściu psychodynamiczno-systemowym organizowane przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2007 r. uzyskał specjalizację z psychiatrii. Stopień doktora nauk medycznych uzyskał na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku w 2008 r. 
W 2009 r. uzyskał certyfikat z psychoterapii w SNP PTP oraz SNPR PTP. W 2013 r. ukończył specjalizację lekarską z seksuologii.
W oddziale pracuje od 2006 roku jako lekarz i psychoterapeuta.

 

  • lek. Anastazja Borawska

W 1993 r. uzyskała dyplom lekarza na Wydziale Lekarskim Instytutu Medycznego w Omsku (Rosja). W 2013 r. uzyskała tytuł lekarza specjalisty psychiatrii. W okresie od 2007 r. do 2011 r. ukończyła całościowy kurs z psychoterapii w Medycznym Centrum Kształcenia Podyplomowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Od 2013r. pracuje w oddziale jako lekarz psychiatra i psychoterapeuta.

 

 

  • mgr Magdalena Marzec

Magister psychologii, posiada tytuł specjalisty w dziedzinie psychologii klinicznej. Ukończyła całościowy kurs psychoterapii organizowany przez Ośrodek Pomocy i Edukacji Psychologicznej INTRA w Warszawie. Jest również specjalistą terapii uzależnień. Ukończyła podyplomowe szkolenie z seksuologii. W oddziale pracuje od 2011r.

 

  • dr n. społ. Magdalena Górska- Michałowska

Pedagog, psycholog i psychoterapeuta. W 2014 r. uzyskała stopień doktora nauk społecznych w zakresie psychologii na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 2013 r. ukończyła pięcioletnie szkolenie w terapii psychodynamiczno-systemowej organizowane przez Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2022r. uzyskała certyfikat psychoterapeuty SN PTP. Od 2013 r. pracuje w oddziale.

 

  • mgr Mariola Wysocka

Magister psychologii. Ukończyła całościowy kurs psychoterapii organizowany przez KCP w Krakowie. Ukończyła podyplomowe studia z seksuologii. Z oddziałem związana od 2016 r. Pracuje jako psychoterapeuta.

 

  • dr n. społ. Elżbieta Krysztofik-Gogol

Pedagog i psychoterapeuta. W 2015 r. uzyskała stopień doktora nauk społecznych w zakresie pedagogiki na Wydziale Pedagogiki i Psychologii Uniwersytetu w Białymstoku, będąc jednocześnie pracownikiem naukowym tej uczelni. W 2018 r. ukończyła całościowe szkolenie z psychoterapii (w orientacji psychodynamicznej  i systemowej) organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej w Krakowie. W oddziale pracuje od 2018 r.

 

  • mgr Anna Jankowska

Psycholog i psychoterapeuta. W 2015 r. uzyskała stopień magistra psychologii, a w 2019 r. ukończyła szkolenie z analitycznie zorientowanej psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej Rasztów w Warszawie. Z oddziałem  jest związana od 2016r.

  • mgr Monika Koplińska-Grabowska

Pedagog i psychoterapeuta. W trakcie 018 r. ukończył całościowe szkolenie z psychoterapii (w orientacji psychodynamicznej i systemowej) organizowane przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Psychiatrii  i Opieki Środowiskowej w Krakowie. W ODLNiP SP ZOZ MSWiA pracuje od 2022 r., współprowadzi terapię grupową. Jest również specjalistą terapii uzależnień. Interesuje się psychoterapią par.

 

  • mgr Maciej Zajkowski

Magister socjologii i psychologii. W 2020 r. rozpoczął szkolenie z analitycznie zorientowanej psychoterapii w Instytucie Analizy Grupowej Rasztów w Warszawie. Z oddziałem współpracuje od 2019 r.

 

  • mgr Ewelina Siemieńczuk

Magister filologii polskiej i psychologii. Obecnie uczestniczy w całościowym szkoleniu psychoterapeutycznym w Ośrodku INTRA (3 rok) w Warszawie. Z oddziałem związana jest od 2020 r.

 

KONTAKT

Rejestracja tel. (47) 710 40 33

Powrót na początek strony