Miesiąc Profilaktyki Raka Piersi (Różowy Październik)

Październik jest Miesiącem Świadomości Raka Piersi. Został zainicjowanym w 1985 roku przez AstraZeneca. Celem jest przypomnienie kobietom o istotnym wpływie stylu życia na zdrowie ich piersi w przyszłości, o sposobach zapobiegania zachorowania na raka piersi oraz znaczenia wczesnego wykrywania choroby.

Rak piersi jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących na świecie. Statystycznie dosięga co 20 kobietę. W Polsce wykrywa się ponad 12 000 przypadków zachorowań rocznie.

Największą przeszkodą w walce z nowotworem jest jego późna wykrywalność. Wczesna diagnostyka oraz odpowiednie leczenie gwarantują całkowite wyleczenie. Jego wykrycie wymaga jednak regularnych badań profilaktycznych.

Niestety mimo nagłaśnianej profilaktyki, wciąż niewiele pacjentek poddaje się regularnym badaniom. Choroba ta wciąż stanowi pewnego rodzaju tabu. Rzadko kiedy się o niej rozmawia. W związku z czym zbyt mało kobiet ma świadomość tego, iż właściwa profilaktyka oraz szybkie wykrycie raka piersi może uratować życie.

Nie można wskazać jednej przyczyny odpowiedzialnej za występowanie raka piersi, natomiast wyodrębniono czynniki , które zwiększają ryzyko zachorowania:

• wiek powyżej 50 r.ż.,
  • występowanie raka piersi w rodzinie,
  • wczesny wiek pierwszej miesiączki,
  • późna menopauza,
  • bezdzietność lub pierwsza ciąża po 30 r.ż.,
  • długotrwałe stosowanie leków hormonalnych,
  • niezdrowy tryb życia.