Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych

12 maja obchodzimy w Polsce Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych. Święto ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek (ICN) na Kongresie w Meksyku w 1973 roku i obchodzone corocznie 12 maja. Data tego święta wybrana została nieprzypadkowo. Tego dnia urodziła się Florence Nightingale, prekursorka nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielka pierwszej szkoły pielęgniarstwa (w 1860 roku przy szpitalu św. Tomasza w Londynie).

Pomimo ogromnego postępu technologicznego w medycynie, nic nie jest w stanie zastąpić troski, ciepła i wsparcia, jaką daje drugi człowiek. To właśnie pielęgniarki i położne, a także pielęgniarze i położni, towarzyszą nam w najtrudniejszych chwilach podczas pobytu w szpitalu. Są z nami od pierwszego do ostatniego oddechu. Dlatego ten dzień jest najlepszą okazją, aby podziękować za ich ciężką pracę.