Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

9 września - Światowy Dzień Pierwszej Pomocy

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony w drugą sobotę września, dlatego też w roku 2023 przypada on na 9 września. Ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża. Celem tego święta jest uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

Pierwszą pomocą nazywamy zespół czynności, jakie są podejmowane w celu ratowania osoby w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego. Pierwsza pomoc jest udzielana przez świadków zdarzenia, a osoba wykonująca takie czynności, nie musi posiadać odpowiednich kwalifikacji.

Każdy, kto zauważy osobę lub osoby znajdujące się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, ma obowiązek udzielenia pomocy!

W czasie udzielania pierwszej pomocy na wszystkich poziomach, priorytetem jest zawsze zadbanie o własne bezpieczeństwo:

  1. Po pierwsze unikamy zagrożeń i nie dopuszczamy do ich powstania
  2. Po zaobserwowaniu zagrożenia dla poszkodowanego podejmujemy próbę jego usunięcia – w sytuacji gdyby było to niemożliwe rozważmy ewakuację poszkodowanego. W momencie gdy usunięcie zagrożenia i ewakuowanie poszkodowanego jest niemożliwe ograniczamy udzielanie pierwszej pomocy tylko do wezwania odpowiednich służb ratowniczych!
  3. Zawsze stosujemy środki ochrony osobistej! Rękawiczki nitrylowe są dla nas sposobem na ochronę przez zarażeniem chorobami zakaźnymi oraz zapewnią barierę przed wydzielinami z ciała poszkodowanego.
  4. Obserwujmy otoczenie i nie dopuszczajmy do rozwinięcia się zagrożeń.
  5. Pamiętamy o zasadzie „Dobry ratownik to żywy ratownik”.
Powrót na początek strony