7-14 luty - Tydzień Wiedzy o Wrodzonych Wadach Serca

Codziennie w Polsce rodzi się 10 dzieci z wadami serca, z czego 1/3 z nich muszą być operowane już w pierwszych dniach życia. Bez leczenia i interwencji kardiochirurgicznych dziecko ma małe lub nie ma żadnych szans na przeżycie. W takich przypadkach wykrycie nieprawidłowości w okresie prenatalnym jest niezwykle istotne. Dlatego tak ważne jest propagowanie wiedzy na temat właściwej diagnostyki u kobiet w czasie ciąży.

Przyczyny

Jak dotąd nie ustalono konkretnych przyczyn powstania wad, jednak przypuszcza się, iż w większości przypadków spowodowana jest podłożem genetycznym czy środowiskowym. Na dzień dzisiejszy udało się odkryć niektóre czynniki. Są to:

• picie alkoholu,
  • cukrzyca,
  • przyjmowanie niektórych leków,
  • grypa w trakcie ciąży.

Leczenie

Corocznie polscy kardiochirurdzy wykonują blisko 3 tys. operacji serc małych pacjentów. Najczęściej operacje przeprowadzane są w okresie noworodkowym, ale też wiele dzieci ze złożonymi wadami serca wymaga wieloetapowego leczenia kardiochirurgicznego, co wiąże się z częstymi, niekiedy długimi pobytami w szpitalu.

Leczenie wad serca wiąże się w większości przypadków z operacjami, wieloma hospitalizacjami i latami rehabilitacji.