5 maja - Światowy Dzień Higieny Rąk

Światowy Dzień Higieny Rąk to święto ustanowione w 2005 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w ramach projektu „Higiena rąk to bezpieczna opieka 2005 – 2015”. Do programu Polska przystąpiła w maju 2013 roku. Jego głównym założeniem jest zredukowanie liczby zakażeń szpitalnych poprzez promowanie higieny. Celem obchodów jest poprawa higieny rąk personelu szpitalnego, a także osób, które odwiedzają chorych.

Drobnoustroje rozwijające się na dłoniach prowadzą do licznych chorób, a także śmierci. Higiena rąk praktykowana we właściwym sposób ratuje życie!

Podstawowe zasady mycia rąk:

• myj ręce ok. 30 sekund,
  • rozpocznij od zmoczenia rąk wodą,
  • nabierz tyle mydła, aby pokryły całą powierzchnię dłoni,
  • dokładnie rozprowadź mydło po powierzchni pocierając o siebie rozprostowane dłonie,
  • umyj przestrzenie pomiędzy palcami, grzbiety palców oraz okolice kciuków,
  • dokładnie opłucz ręce wodą i wytrzyj ręce do sucha jednorazowym ręcznikiem.

Myjąc ręce w miejscu publicznym staraj się nie dotykać umytymi rękoma klamek, drzwi oraz innych elementów wyposażenia. Wychodząc możesz posłużyć się papierowym ręcznikiem.