18 marca – Europejski Dzień Mózgu

Mózg to najważniejszy narząd w ludzkim ciele. Służy jako centrum układu nerwowego, bez którego sprawne działanie pozostałych narządów w ludzkim organizmie byłoby niemożliwe.

Przyczyną chorób mózgu jest najczęściej zaawansowany wiek pacjentów. W Polsce z chorobami mózgu zmaga się ponad 15 mln ludzi. Z każdym rokiem ta liczba stale rośnie.

Jak zadbać o swój mózg?

• Przede wszystkim wykonywanie regularnych badań kontrolnych ( m. in. poziom cukru we krwi, cholesterolu, ciśnienie).
  • Prawidłowe odżywianie – warzywa czy też tłuszcze wspomagają pracę mózgu, a nadmierne ograniczenia tłuszczu w diecie, prowadzą do bardzo poważnych konsekwencji.
  • Regularne gimnastykowanie tego organu, poprzez wykonywanie ćwiczeń poprawiających kondycję mózgu.
  • Odpowiedni odpoczynek. Chroniczne niewyspanie sprzyja rozwojowi Alzheimera.
  • Przede wszystkim należy ograniczyć wszelkie używki lub zrezygnować z nich całkowicie (alkohol, nikotynę oraz narkotyki). Regularne zażywanie środków odurzających prowadzi do jego degeneracji.