Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

17 listopada – Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

W Polsce święto jest obchodzone od 1991 roku. Idea akcji powstała jednak w Stanach Zjednoczonych, z inicjatywy dziennikarza Lynna Smitha, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Dzięki temu w tym dniu, aż 150 tysięcy osób podjęło próbę wstrzymania się od palenia.

Polska jest krajem, w którym palenie tytoniu stanowi jedną z największych przyczyn utraty zdrowia. Wraz z dymem tytoniowym wchłaniasz 7 tysięcy substancji szkodliwych, z czego ponad 70 z nich jest rakotwórczych! Toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie. Wywierają one szkodliwy wpływ na wszystkie funkcje naszego ciała. Badania wykazały, że dym tytoniowy:

  • podrażnia błonę śluzową nosa i jamy ustnej, przełyku oraz żołądka,
  • ma właściwości alergizujące,
  • ma działanie toksyczne na układ oddechowy, sercowo-naczyniowy, nerwowy, a także na wszystkie inne narządy i tkanki (m.in. trzustkę, nerki i pęcherz moczowy),
  • może prowadzić do mutogennych, teratogennych oraz rakotwórczych zmian komórkowych.

Palacze częściej zapadają na: nowotwory jamy ustnej, gardła, krtani, płuc oraz innych narządów, choroby układu krążenia, udary, choroby układu oddechowego (np. przewlekłą obturacyjną chorobę płuc), chorobę Crohna, osteoporozę, chorobę Alzheimera, a także nowotwory szyjki macicy, trzustki i nerki.

Powrót na początek strony