14 września – Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię

14 września obchodzimy Światowy Dzień Solidarności z Osobami Chorymi na Schizofrenię. Jest to choroba psychiczna, która ma duży wpływ na normalne funkcjonowanie mózgu. Przypadłość ta zakłóca zdolności poznawcze człowieka.

Rozpoznanie choroby opiera się głównie na podstawie rozmowy z pacjentem oraz obserwacji zachowań osoby chorej. Psychiatra wykorzystuje do tego specjalne kwestionariusze. W większości przypadków choroba towarzyszy pacjentowi całe życie.

Objawy schizofrenii:

- urojenia;
- halucynacje, czyli widzenie nieprawdziwych obrazów, słyszenie głosów w swojej głowie oraz czucie nieistniejących zapachów i smaków;
- apatia – schizofrenicy przestają interesować się rzeczami, które wcześniej sprawiały im radość i satysfakcję;
- izolowanie się od innych ludzi;
- problemy z komunikacją;
- reagowanie nieadekwatne do sytuacji.

W większości przypadków choroba towarzyszy pacjentowi całe życie. Nie można jej uleczyć całkowicie, jedynie wyciszyć jej objawy poprzez terapię. W tym celu stosuje się:

-psychoterapię;
- leczenie farmakologiczne;
- trening funkcjonowania poznawczego;
- psychoedukację, którą obejmuje się rodzinę i bliskich pacjenta;
- terapię zajęciową, podczas której chory uczy się radzenia sobie z chorobą.

W skrajnych przypadkach pacjenci poddawani są leczeniu w szpitalu psychiatrycznym. Dzieje się tak jedynie w przypadku ostrych napadów choroby.