Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

13 października – Dzień Dawcy Szpiku

Dzień Dawcy Szpiku obchodzony jest 13 października. W Polsce ten dzień świętujemy od 2002 roku. Dzień Dawcy Szpiku to święto, które podkreśla ogromne znaczenie Dawców.

Czy wiesz, że co 40 minut ktoś w Polsce dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi lub inną chorobę układu krwiotwórczego? Znalezienie Dawcy Szpiku, czyli osoby, której krwiotwórcze komórki macierzyste są zgodne z komórkami osoby chorej, nie jest łatwe. Jedynie 25% chorych znajduje Dawcę Szpiku w rodzinie. Pozostali, czyli aż 75% osób chorujących, musi poszukiwać Dawcy niespokrewnionego.

Dawcą krwi może zostać każdy. Zdrowa pełnoletnia osoba, która nie przekroczyła 60 roku życia spokrewniona genetycznie (rodzice, rodzeństwo) lub obca, niespokrewniona z biorcą. Aby zostać dawcą szpiku należy wybrać ośrodek najbliższy miejscu zamieszkania i umówić się telefonicznie na konkretny termin badania kwalifikacyjnego, które obejmuje wypełnienie ankiety zdrowotnej i pobranie materiału do badań antygenów zgodności tkankowej (HLA).

Pamiętaj, że prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. 

Jak zostać Dawcą Szpiku? Metod jest wiele. Jedną z nich jest rejestracja w bazie DKMS przez internet. Po zamówieniu bezpłatnego pakietu rejestracyjnego, wysyłane są pałeczki do pobrania wymazu z wewnętrznej części policzka oraz formularz rejestracyjny. Po zrobieniu wymazu w domu oraz wypełnieniu formularzu, należy odesłać pakiet. Wymaz zostanie przebadany w celu określenia cech istotnych z punktu widzenia doboru Dawcy i Biorcy. Po weryfikacji Twojego wymazu i wprowadzeniu danych do bazy stajesz się potencjalnym Dawcą.

Można udać się również do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Wystarczy mieć ze sobą dowód osobisty, wypełnić formularz i deklarację.

Kolejnym sposobem na dołączenie do bazy potencjalnych Dawców są akcje prozdrowotne, podczas których możesz zarejestrować się na miejscu – robiąc wymaz i wypełniając niezbędne formularze.

Ważne

Potencjalny dawca szpiku może zgłosić się tylko do jednej bazy. W poszukiwaniu dawcy niespokrewnionego dla konkretnego chorego przeszukiwana jest baza światowa obejmująca wszystkie istniejące rejestry. Dodanie tej samej osoby do 2 lub 3 rejestrów dawców szpiku powoduje przekłamanie w wynikach przeszukiwania. 

Powrót na początek strony