Misja szpitala: leczyć mądrze, skutecznie, po ludzku

4 marca - Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV, czyli wirusa brodawczaka ludzkiego. Infekcje wywołane wirusem HPV są powszechne. Większość zakażeń ma charakter bezobjawowy i przemijający. Jednak w przypadku osób, których organizm nie usuwa wirusa samoistnie, mogą rozwinąć się zagrażające życiu choroby np. rak szyjki macicy.

Do zakażenia wirusem dochodzi najczęściej poprzez kontakt seksualny z osobą zakażoną. Zarażeniem może również dojść na skutek używania tej samej bielizny, ręczników czy też innych przedmiotów higieny osobistej. Teoretycznie do zakażenia może dojść nawet w toalecie publicznej.

Charakterystyczną cechą zakażenia wirusem HPV jest brak objawów zarówno w fazie utajonej jak i subklinicznej zakażenia. W przypadku mężczyzn zakażenie ma również charakter bezobjawowy. Pierwsze objawy pojawiają się w momencie, gdy zmiany brodawkowate, kłykciny oraz zmiany przedrakowe i wczesnorakowe widoczne są "gołym okiem". Wówczas pacjenci uskarżają się na swąd, pieczenie czy też ropne upławy.

Powrót na początek strony